Ar soliariumas kenkia sveikatai: tiesos ir mitai

Ar soliariumas kenkia sveikatai

Ar soliariumas kenkia sveikatai? Tai – šios dienos tema, kurioje išsiaiškinsime tiesas aptardami dažniausius mitus, susijusius su soliariumai. Juk kiekvienais metais vos pasibaigus vasarai dauguma mūsų pradeda svarstyti, kokiu būdu dar būtų galima pasilepinti saulės spinduliais. Vieni lekia poilsiauti į šiltuosius kraštus, tuo tarpu kiti įsitikinę – saulės ieškoti toli neverta. Jos pakaitalą galima rasti vos už kelių šimtų metrų – soliariumo salone. Čia greitai ir nebrangiai galima „pasikrauti“ vitamino D ir tuo pačiu palaikyti vasarinį įdegį. Kita dalis žmonių vis dar tvirtai tiki, kad soliariumai padeda išvengti ir nepageidaujamų bėrimų, pagerinti estetinį odos vaizdą. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Ar tikrai dirbtinė saulė gali tapti išsigelbėjimu šaltaisiais metų laikais?

Pradėkime nuo apibrėžimų: soliariumai – tai aparatai/prietaisai, išskiriantys dirbtinius ultravioletinius (UV A ir UV B spektro) spindulius, dėl kurių ir yra įgaunamas įdegis.

Kodėl įdegis toks vertinamas?

Na, paprastai tariant… Įdegęs kūnas – estetiškai gražus! Ir taip sakau ne tik remdamasi savo asmenine nuomone. Tą patvirtina ir moksliniai tyrimai, kurie teigia, kad įdegęs kūnas siejamas su didesniu patrauklumu bei didesniu pasitikėjimu savimi. Ne retai moterys ir merginos teigia, kad įdegęs kūnas „pagražina“ odą, ji tampa lygesne, mažiau matomas „celiulitas“. Įdegis neretai pasąmoningai siejamas su poilsiu ir atostogomis. Vyriškajai lyčiai įdegis – ne mažiau svarbus, o ypatingai tiems, kurie užsiima fitness‘u. Pastarieji dirbtinę saulę renkasi dėl ryškiau matomo raumenų reljefo (juk ne veltui fitness‘o, kultūrizmo varžybose naudojamas tamsinantis grimas?!).

Ar soliariumai kenkia sveikatai: tiesos ir mitai

Ar soliariumas kenkia sveikatai

Soliariumas imituoja saulės spindulius, todėl jis tikrai negali būti labai blogai. NETIESA!

Soliariumo lempų išskiriami ultravioletiniai A ir B spinduliai sukelia odos ląstelių DNR pažeidimus bei imunosupresiją (t.y. silpnina natūralius organizmo gynybinius procesus). Dėl to greitėja odos senėjimas, didėja vėžio rizika. Taip, saulė irgi išskiria tuos pačius spindulius, kurie sukelia tokį patį poveikį, bet nepamirškite, kad veikiant saulei jūsų organizmą pasiekia daug mažesnis šių spindulių kiekis. Ir, net nepaisant to, juk visada vasarą rekomenduojama prieš išeinant į lauką odą tepti kremais su nuo UV spindulių apsaugančiais filtrais (SPF). Jei šis argumentas jūsų neįtikino, štai kelių mokslinių tyrimų rezultatai:

2016 m. publikuotame tyrime, kuriame aprašytas ryšys tarp susirgimu melanoma (odos vėžiu) ir naudojimosi soliariumu, nustatyta, kad melanoma dažniau sirgo moterys, kurios naudojosi soliariumu ankstyvame amžiuje.

Štai 2017 m. atliktos studijos, kurios metu ištirta 141 045 tiriamųjų rezultatai, teigia:

  • Naudojimasis soliariumu (net ir praeityje) padidina susirgimo melanoma riziką 24 – 27 proc.
  • Naudojimasis soliariumu pirmą kartą iki 30-ies metų amžiaus padidina susirgimo melanoma rizika 29 proc.
  • Dažniausiai melanomos aptiktos liemens srityje (49 proc.).

Paskutiniuosius 40 metų Švedijoje ženkliai padidėjo sergančiųjų dar vienu odos vėžio tipu – odos plokščialąsteline karcinoma (cSCC). Švedijoje tai – sparčiausiai didėjantis navikinių susirgimų skaičius tarp moterų. Atliktuose tyrimuose įrodytas tiesioginis ryšys tarp cSCC, melanomos ir deginimosi soliariumuose.

„Ateik į soliariumą pasideginti ir natūraliai pasididinti vitamino D kiekį“. Tiesa, bet… tai laikina!

Vitamino D gamyba mūsų odoje yra labai sudėtingas procesas. Trumpai tariant, vitamino D galime gauti su maistu ir papildais arba veikiant tam tikro ilgio ultravioletiniams spinduliams (B spinduliams). Atliktuose tyrimuose pastebėta, kad po deginimosi soliariume vitamino D kiekis grįžta į pradinę (tą pačią, kokia buvo iki deginantis soliariume) padėtį jau po 2-4 savaičių! Taigi vitamino D kiekio padidėjimas po deginimosi soliariume yra laikinas.

Tad, paklauskite savęs: ar verta degintis dėl vitamino D koncentracijos „palaikymo” ir tuo pačiu greitinti odos sėjimą bei didinti odos vėžio susirgimo riziką? Ir kaip „pamatuoti”, kiek ir kokiu intensyvumu reikėtų degintis soliariume, norint palaikyti reikiamą vitamino D koncentraciją? Ar tikrai verta didinti susirgimo odos vėžiu riziką, kai tyrimai įrodo, kad vitamino D papildų naudojimas yra efektyvesnis nei deginimasis soliariume?

Deginimasis soliariume „dezinfekuoja“ odą, dėl to sumažės bėrimai. Tiesa, bet… kartu naikina ir jūsų odos ląsteles!

Ar kada pagalvojote KAIP vyksta tas „dezinfekcijos“ procesas? Na, trumpai tariant, taip, UV spinduliai efektyviai naikina ant odos gyvenančias bakterijas. Bet tai jie padaro ne dėl ko kito, kaip dėl to, jog UV spinduliai apskritai naikina VISAS ląsteles. Kitaip tariant, vienu metu jūs žudote ne tik bakterijas, bet ir savo odos ląsteles. Klausimas paprastas: ar verta?

Pabaigai norėčiau pridurti, kad deginimasis soliariume ne tik turi neigiamą poveikį žmogaus sveikatai, bet ir yra finansiškai nuostolinga visai visuomenei. Paskaičiuota, kad su deginimusi soliariume siejamo odos vėžio (melanominio ir nemelanominio) gydymas, vien Jungtinėms Amerikos Valtijoms kasmet kainuoja 343.1 mln. dolerių. Dėl visų šių priežasčių, kai kuriose šalyse, pvz. Italijoje, Australijoje yra amžiaus limitas ar reikalingas rašytinis tėvų sutikimas norint naudotis soliariumu. Yra šalių, kuriose soliariumai yra uždrausti (Brazilija, kai kurios Australijos valstijos).

Na, o jeigu negalite gyventi be įdegusio kūno, galbūt verta išbandyti savaiminio įdegio kremus? 😉

Daugiau informacijos apie odos vėžį, kaip jį atpažinti ir kaip nuo jo apsisaugoti: https://www.euromelanoma.org/intl/node/50.

Linkėjimai!

Gydytoja dermatovenerologė Erinė Simanavičienė @BreakingFit


Šaltiniai:

  • Görig T et. al.; Attractiveness as a motive for tanning: Results of representative nationwide survey in Germany.; Photodermatol Photoimmunol Photomed.; 2019.
  • Suppa M., Gandini S.; Sunbeds and melanoma risk: time to close the debate.; Curr Opin Oncol. 2019.
  • Gandini S. et. al.; Epidemiological evidence of carcinogenicity of sunbed use and of efficacy of preventive measures.; J Eur Acad Dermatol Venereol.; 2019.
  • Christensen GB. et. al.; Sunbed Use Increases Cutaneous Squamous Cell Carcinoma Risk in Women: A Large-scale, Prospective Study in Sweden.; Acta Derm Venereol.; 2019.
  • Pierret L. et. al.; Overview on vitamin D and sunbed use.; J Eur Acad Dermatol Venereol.; 2019.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą