Nutukimas ir 4 dažniausios nutukimo priežastys

Nutikimas ir dažniausios nutukimo priežastys

Nutukimas šiuo metu yra laikomas viena didžiausių sveikatos problemų, o pagrindinės nutukimo priežastys siejamos ne tik su pertekline mityba, bet ir netinkamomis dietomis. Keista, juk dar atrodytų visai neseniai didžioji dalis pasaulio gyventojų kentėjo nuo sveikatos problemų, sukeltų bado ir netaisyklingos mitybos, kurios priežastimi buvo maisto stygius ir ekonominis nepriteklius.

Taigi, šiuo metu, vis dažiau stebimas atvirkštinis reiškinys. Didesnę grėsmę ima kelti per daug gausi mityba ir gyventojų nutukimas.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2018 metais visame pasaulyje buvo 1,5 biliono viršsvorį turinčių suaugusiųjų (virš 20 m.), iš kurių beveik 500 milijonų buvo nutukę. Beveik 43 milijonai vaikų iki 5 m. amžiaus turėjo viršsvorio.

Problema aktuali ir Lietuvoje.

Nutikimas ir dažniausios nutukimo priežastys

Statistikos departamento pateiktuose Lietuvos gyventojų sveikatos tyrimo rezultatuose teigiama, kad antsvorį turi 38% lietuvių, o nutukusių buvo ~17%.

Nutukimu vadiname organizmo būseną, arba ligą, kai kūne yra per daug didelis riebalinio audinio kiekis, trukdantis normaliam viso organizmo funkcionavimui.

Nutukimo priežastys

Nutukimas dažniausiai yra nulemtas teigiamo kalorijų balanso (sukeltas per didelio maisto suvartojimo arba per mažo fizinio aktyvumo). Tai galima būtų paaiškinti taip: kai žmogus su maistu suvartoja daugiau kalorijų, nei jų reikia gyvybinėms organizmo funkcijoms palaikyti, bei kasdieninei veiklai atlikti, susidaręs kalorijų perteklius virsta riebalais, kurie kaupiami organizme.

Patikimų sveikatingumo srities specialistų paslaugos už ypatingą kainą

Visgi, negalime teigti, kad netaisyklinga gyvensena yra vienintelė nutukimo priežastis. Tam tikrais atvejais nutukimas yra kitų, neretai sunkių ligų simptomas:

  1. Skysčių susilaikymas. Dėl šios priežasties nutukimas, kaip simptomas pasireiškia  pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, inkstų ir/ar kepenų ligomis.
  2. Nepakankama skydliaukės funkcija (hipotireozė).
  3. Sulėtėjusi medžiagų apykaita. Visų pirma supraskime, kad medžiagų apykaita šiaip sau nesulėtėja. Dažniausiai medžiagų apykaita sulėtėja dėl hormoninių pokyčių organizme, per mažos raumeninės masės ar taikytų ekstremalių mitybos apribojimų (dietų, kurios jums pažada, kad per 5 dienas atsikratysite 10-ies kilogramų). Dažniausiai lėta medžiagų apykaita nėra nutukimo pagrindinė priežastis, ji tik prisideda prie svorio augimo.
  4. Vaistų vartojimas. Tam tikri vaistai (tokie kaip: antidepresantai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (ibu-xxx), anaboliniai steroidai) gali skatinti svorio augimą skatindami apetitą, arba sulaikant skysčius, druskas.

Tikiuosi šis trumpas straipsnis padėjo jums kiek plačiau suprasti nutukimo priežastis.

Iki,
Monika @BreakingFit


Šaltiniai:

  1. William D. McArdle, Frank I. Katch, Victor L. Katch; Exercise Physiology– Nutrition, Energy, and Human Performance.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą