Aigustė Karaliūnaitė: jogos pratimai turint viršsvorį

Aigustė Karaliūnaitė: jogos pratimai

Joga Aigustė domėjosi, nors ir nereguliariai, dar nuo vaikystės. Tačiau, kai išvažiavo į Angliją, joga tapo vis dažnesnė ir dažnesnė jos gyvenime. Kol vienu tikrai įtemptu darbe etapu nuėjusi į dar vieną jogos praktiką, jos pabaigoje atliekant savasanos pratimą, klausinėjo savęs: Kodėl aš negalėčiau to daryti kiekvieną dieną, jaustis taip gerai kaip dabar ir dar pragyventi iš to?“. Taip Aigustė Karaliūnaitė rado savo gyvenimo prasme ir kryptį, o dabar gali džiaugtis tuo, kad darbas jai lyg hobis. Nors, žinoma, būna ir sunkių dienų, bet kaip ji pati sako, kai žinai, dėl ko viską darai, į darbą eini su šypsena, kad ir kokia toji diena bebūtų.

Tačiau, kaip ir į visą kitą gyvenime, taip ir į jogos mokymą Aigustė žiūrėjo labai atsakingai. Supratus, kad joga tai yra tai, ką nori daryti toliau savo gyvenime, susirado patikimą jogos mokyklą Indijoje ir pradėjo ruoštis mokslams vaikščiodama Londone į individualias jogos pamokas, kursus dar iki išvažiavimo. Grįžus iš Indijos ėmėsi praktikos. Nebuvo lengva vadovauti tikrai judrioje sveikatingumo parduotuvėje Londone ir kartu mokinti jogą prieš ir po darbo. Bet kai antrą kartą išsiruošė į Indiją, tik jau dviem mėnesiams, į buvusį darbą nebegrįžo, užsiėmė tik jogos veikla, kurią ir toliau su malonumu tęsia, tik jau Lietuvoje.

Jogos pratimai ir jų variacijos didelį viršsvorį turintiems žmonėms

Taigi, šiandien su jogos mokytoja Aiguste Karaliūnaite podkaste Fit tau tinka kalbėjome apie jogą, jogos mokslą ir jos tipus, kokiems žmonėms kiekvienas jų labiau tiktų, apie tai, kaip apskritai išdrįsti nueiti į sporto klubą ar studiją, ko ieškoti pirmosiose praktikose ar į kokias jogos mokytojo savybes atkreipti dėmesį bei apie vyraujančią stigmą, kad joga žmonėms su viršsvoriu netinka. Keletas klausimų-atsakymų iš mūsų pokalbio:

1) Kokios dažniausios fiziologinės problemos kamuoja didelį viršsvorį turinčius asmenis?

  • Sąnarių problemos,
  • Aukštas kraujo spaudimas, širdies problemos,
  • Nugaros skausmai (dažniausia nuo silpnos nugaros, netaisyklingos laikysenos),
  • Cukrinis diabetas ar kvėpavimo problemos,
  • Bendrai silpna kūno fizinė forma nesportuojant ir dar daug kitų.
Jogos pratimai viršsvorį turintiems žmonėms

2) Kokias naudas gali joga suteikti šiems žmonėms?

Visų pirma su praktika pagerėja emocinė būklė, didėja pasitikėjimas savimi, savo kūnu.

Joga gerina nuotaiką, reguliariai praktikuojantys žmonės patys pastebi, kad su laiku pasikeičia jų požiūris į tai, ką valgo. Aigustės nuomone dėl to, kad didėja meilė sau, nesinori bet ko dėtis į savo kūną.

Taip pat pagerėja bendra savijauta, nes turint didelį viršsvorį dažniausiai kamuoja sąnarių problemos, todėl ypač svarbu gerinti kūno stabilumą, mobilumą. Jau nekalbant apie kūno lankstumą.

3) Ką žmogus su dideliu viršsvoriu turėtų žinoti prieš lipdamas ant jogos kilimėlio?

Pirmiausia Aigustė rekomenduotų pasikonsultuoti su jogos mokytoju ir aptarti sveikatos ypatumus, jei tokių yra. Jei turima rimtesnių sveikatos ypatumų – taip pat pasitarti su savo gydytoju. 
 
Taip pat Aigustė pabrėžia, kad gali būti nedrąsu iškart jungtis į grupinę treniruotę, todėl ji patartų paimti kelias individualias treniruotes. Susipažinti su jogos pagrindais, taip įgaunant daugiau drąsos praktikuoti grupėje.
 
Jei individualios treniruotės nėra galimos finansiškai šiuo metu, jogos mokytoja siūlo rinktis lėtesnės jogos grupines treniruotes mažomis grupėmis: Pradedančiųjų joga, Hatha, Jin joga.

Kitas labai svarbus dalykas, į kurį Aigustė atkreipia dėmesį, tai jogos kilimėlio storis. Jautriems sąnariams ji rekomenduoja rinktis storesnį jogos kilimėlį arba turėti papildomą paminkštinimą keliams. Jogos kaladėlės, diržai tikrai palengvins jogos praktiką – visada galite pasitikrinti ar visa tai yra jūsų pasirinktoje jogos studijoje, o jeigu žadate vėliau praktikuoti namuose – po truputi susipirkti šias priemones.

 

4) Kokie jogos pratimai yra tinkami ir kokie nerekomenduojami didelį viršsvorį turintiems žmonėms?

Turintiems sąnarių problemų:

Kaip Aigustė sako, labai svarbu atlikti pozicijas teisingai, su kontrole, kad neapkrauti per daug sąnarių. Pozose, kuriose yra lenkiami keliai, svarbu, kad kelis neužeitų už kulno linijos, t.y. kelis turėtų būti neišstumtas į priekį toliau nei kulnas esant sulenktam keliui.

Stiprūs kelio sulenkimai yra apskritai nerekomenduotini sąnarių problemomis varginantiems žmonėms.

Netinka ir stiprus balansavimas ant vienos kojos, bent jau pradžioje.

Esant aukštam kraujo spaudimui:

Nerekomenduotina atlikti staigių judesių ar ilgai būti aukštyn galva (pvz.: pasilenkimai žemyn, kurie irgi nerekomenduotini, jei turite padidintą skrandžio rūgštingumą). Taip pat atsargiau reiktų atlikti nugaros lenkimo atgal pozicijas. Vengti tam tikrų kvėpavimo pratimų, kuriuose yra kvėpavimo užlaikymas.

Esant silpnai nugarai:

Reiktų pasirinkti pilvo preso pratimus arba kai kurias intensyvesnes pozas pakeisti į variacijas gulint ant nugaros. Sakykim, kojų tempimas pasilenkus sėdint gali būti atliekamas gulint; pilvo preso pratimas lentoje gali būti pakeičiamas į pratimus gulint; plačių kojų pozicija pasilenkus žemyn galva gali būti atliekama sėdint ar gulint. Viskas labai priklauso nuo individualaus poreikio, teigia jogos mokytoja Aigustė.

Esant kvėpavimo sunkumams:

Su mokytoju reiktų aptarti kvėpavimo pratimų variacijas. Kaip pavyzdys, reikėtų vengti kvėpavimo užlaikymų ar Kapalabhati, Bhastrika kvėpavimo esant aukštam spaudimui, padidėjusiam rūgštingumui ar širdies ligoms; Niekada neversti savęs kvėpuoti taip, kaip jaučiasi nepatogiai – gaunate atvirkštinę reakciją – sukeliate sau stresą. Taip pat rinktis lėtesnį jogos stilių, kur nėra pastovaus judėjimo kaip Vinjasoje. Rekomenduotina rinktis Hatha ar kita lėtesnę jogą.

Esant bendrai silpnai fizinei formai:

Patartina rinktis arba individualias treniruotes pradžiai arba lėtesnę jogos treniruotę su mokytojo priežiūra.

Taip pat turint antsvorį nerekomenduotina jogos pozicijos ant galvos, pozicijos, kurios sukelia daugiau spaudimo kaklui ar pečiams. Priklausomai nuo sąnarių būklės, pozicijų ant rankų balansavimo.

Daugiau detalių apie tai išgirsite mūsų pokalbyje:

Jogos treniruotė pradedantiesiems ir didelį viršsvorį turintiems žmonėms

Jeigu jau perklausėte mūsų pokalbio su jogos meiste Aiguste Karaliūnaite, turėjote pastebėti, jog kalbėjome ir apie jums specialiai nufilmuotą jogos treniruotę. Nors didžiausias dėmesys buvo atkreiptas į žmones su dideliu viršsvoriu ir juos dažniausiai kamuojamas sveikatos problemas, tačiau šie jogos pratimai, ši jogos seka puikiai tinka ir pradedantiesiems. Tad kviečiu visus išbandyti:

O jeigu su joga jau esate pažįstami, nepamirškite užsukti ir į mūsų treniruočių skiltį, kur rasite net 23 NEMOKAMAS online jogos treniruotes ir dar daug kitų įvairių sporto šakų ir trenerių treniruočių, kurtų atlikti namų sąlygomis.

Skirtukas
Aigustė Karaliūnaitė

Aigustė Karaliūnaitė – RYT RPYT tarptautinio lygio jogos mokytoja (multi stiliaus), kuri didžiąją dalį laiko mokino jogos Londone ir dabar grįžus namo pas šeimą į Vilnių mokina savo įkurtoje jogos studijoje „AI|YOGA“. Aigustė jau turi sukaupusi 785 kvalifikacijos kėlimo valandų jogos srityje, iš kurių 700 valandų įgytų Indijoje.
Jogos stiliai: Hatha, Vinjasa, Aštanga, Jin joga, Oro joga, Nėšciųjų joga.

Skirtukas

Parašykite komentarą