Kas tas paslaptingasis vitaminas K?

Vitaminas K – vienas iš tų paslaptingųjų vitaminų, apie kuriuos mažai kalbame, o tokių yra ne vienas. Artėjant pavasariui turbūt ne vienas mūsų vis pagalvojame, kad organizme reikėtų atstatyti vitaminų balansą. Tačiau tik nedaugelis iš tiesų žinome, kaip veikia vienas ar kitas vitaminas, kokie vieno ar kito vitamino trūkumo požymiai, kokie yra geriausi vitaminų šaltiniai. Dėl šios priežasties per kelias ateinančias savaites kartu su jumis aptarsime kiekvieną iš vitaminų. Tikimės, kad tai leis priimti protingus sprendimus savo sveikatos gerinimui.

Vitaminas K ir dvi jo formos

Apie tai, kad egzistuoja kelių tipų vitaminas K, žinoma dar nuo pat vitamino atradimo pradžios. 1939 m., mokslininkas Edvardas Doisy nustatė, kad viena vitamino K forma yra skysta, aliejaus pavidalo, o kita – kristalinė (geresniam įsivaizdavimui galima būtų pasakyti, kad panaši į druskos ar cukraus kristaliukus). Aliejingą formą mokslininkas pavadino K1 vitaminu, o kristalinę formą – vitaminu K2. Kur galime rasti šio vitamino?

Vitaminą K1 galima aptikti žalialapiuose augaluose.

Daug šio vitamino randama liucernoje, špinatuose, briuselio kopūstuose (100 µg/100g daržovių), mažiau pupelėse ir žirniuose, pistacijose, rapsų aliejuose, dar mažiau alyvuogių aliejuje.

Vitaminą K2 gamina bakterijos, todėl jo galima rasti tik gyvulinės kilmės produktuose.

Kepenyse, kiaušiniuose, fermentiniuose sūriuose ir motinos piene (motinos piene kiekis itin mažas, nuo 1-2 µg/L).

Sveikam suaugusiam žmogui per parą su maistu ar maisto papildais rekomenduojama suvartoti ~1 µg/kg kūno svorio vitamino K. Manoma, kad likusią dalį per parą organizmui reikalingo vitamino K pagamina mūsų žarnyno bakterijos. Tad jei maitinatės pilnavertiškai, o jūsų žarnynas yra sveikas, papildomai vartoti vitamino K nereikia. Kiek kitaip yra su naujagimiais.

Turint omenyje tai, kad vos gimus žmogaus organizmas yra sterilus, o motinos piene vitamino K yra labai nedaug, nenuostabu, kad naujagimiams vitamino K papildai yra privalomi. Dėl šios priežasties vos gimus naujagimiams yra skiriamos vitamino K injekcijos į raumenis.

Vitaminas K

Kodėl vitaminas K svarbus mūsų organizmui?

Trumpai tariant, vitaminas K dalyvauja organizmui itin svarbiame – kraujo krešėjimo procese. Esant dideliam vitamino K trūkumui organizme gali prasidėti atsitiktiniai vidiniai kraujavimai, o tai – jau labai didelė problema. Pradedama kraujuoti į poodį (čia, kad geriau įsivaizduoti, kalba eina apie dideles, iš nežinia kur atsiradusias mėlynes), žarnyną, kartais net ir į kaukolės vidų. Dažniausiai su tokiomis problemomis susiduria būtent naujagimiai, taip pat žmonės, sergantys įvairiomis žarnyno ligomis, apsunkinančiomis vitamino įsisavinimą (pvz.: krono liga). Su Vitamino K trūkumu taip pat gali susidurti ir tie asmenys, kuriems ilgą laiką teko vartoti antibiotikus (pamenat? Nemažai vitamino K mums pagamina bakterijos, esančios žarnyne. Vartojant antibiotikus dalis šių bakterijų žūsta. Dėl to ir gali išsivystyti vitamino K trūkumas.).

Be savo svarbiausios – krešėjimo funkcijos, vitaminas K prisideda ir prie normalaus inkstų funkcionavimo, kaulų mineralizacijos (kaulinio audinio tankio didėjimo, tvirtėjimo).

Trūksta vitamino K. Ar galiu jo trūkumą atstatyti nevartojant papildų?

Atsakymas… It depends… Visų pirma pabrėžiame, kad esant vitamino K trūkumui yra tiesiog būtina pasitarti su gydytoju. Ir… vadovautis jo rekomendacijomis. Jei vitamino trūkumas yra sąlyginai nedidelis, be abejonės galima jį atstatyti mityba. Tačiau esant didesniam vitamino K trūkumui gali tekti pavartoti ir papildus. Kodėl? Nes su maistu suvartojamą vitaminą K gana sunku įsisavinti.

Tiksliau su maistu vitamino K įsisaviname tik 10-17%, tuo tarpu vitaminą, gaunamą su papildais, įsisaviname ~80%.

Tad šiuo atveju rekomenduotume neužsiimti savigyda ir kilus įtarimų dėl vitamino K trūkumo kreiptis tiesiai į gydytoją.

Sakoma, kad knowledge is power, tad tikiuosi, kad šis straipsnis suteikė jums dar bent šiek tiek galios pasirūpinti savimi ir artimaisiais.

Monika @BreakingFit


Šaltiniai:

  • Devlin T. Textbook of Biochemistry With Clinical Correlations 6/e, Wiley-Liss, inc. 2006.
  • Guyton AC, Hall JE. Textbook of medical physiology, Elsavier saunders, 2006.
  • James J DiNicolantonio et. al.  The health benefits of vitamin K. 2015, Open heart.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą