Kineziologinės juostos ir kineziologinio teipavimo metodai

Kiekvieno iš mūsų akį turbūt ne kartą yra patraukusios įdomiai atrodančios, spalvotos ant įvairių kūno vietų užklijuotos juostelės. Bet kas tai yra? Kineziologinė juosta – tai vandeniui pralaidi, elastinė lipnioji juosta, kuri yra naudojama visais skausmo atvejais, po operacijų ir traumų, gydymui ir profilaktikai. Kineziologinis teipavimas – tai reabilitacinė gydomoji procedūra, atliekama naudojant kineziologines juostas, metodas, taikomas šiuolaikinėje reabilitacijoje ir sporte norint palengvinti natūralų gijimo procesą ir traumų prevencijai.

Teipavimo metodai remiasi kineziologijos mokslu (tai mokslas apie judesius), todėl ir vadinamas „kineziologiniu teipavimu”. Ar tai priemonė nuo visų traumų ir skausmų? Deja, bet ne viskas taip paprasta, vienas vaistas tinkantis visiems bei galintis išgydyti viską, kol kas neišrastas. Todėl kalbant apie kineziologinio teipavimo metodo naudojimą reiktų nepamiršti, jog tai tik vienas iš daugelio pagalbinių gydymo metodų, kuris veiksmingas tik tinkamai įvertinus asmens funkcinę būklę ir pritaikius tinkamą teipavimo techniką, remiantis jau atliktais patikimais moksliniais tyrimais.

Dažniausiai pasitaikantys mitai ir klausimai apie kineziologinį teipavimą

Kineziologinį teipavimą gali taikyti bet kas, nusipirkęs kineziologinę juostą parduotuvėje ir pasidomėjęs apie metodą internete.

Tai visiška netiesa. Kineziologinio teipavimo efektyvumas priklauso nuo tinkamo kineziologinės juostos parinkimo ir paciento ištyrimo prieš metodo taikymą, teipavimo technikų išmanymo ir tinkamo jų parinkimo konkrečiu atveju. Tad reiktų suvokti, jog asmuo taikantis šį metodą turi gerai išmanyti žmogaus anatomiją , kineziologiją ir biomechaniką, taip pat turi gerai žinoti įvairias kineziologinio teipavimo technikas.

Kineziologinio teipavimo metodo taikymas turi tik placebo efektą.

Džiugu, jog laikui bėgant ir tobulėjant tiek žmogaus protui, tiek technologijoms, atsiranda vis daugiau reikšmingų mokslinių tyrimų. Paskutiniu metu atlikti darbai įrodo, jog kineziologinis teipavimas turi teigiamą gydomąjį poveikį. Tačiau pasitaiko ir tokių mokslinių tyrimų, kurių rezultatai vis tik paneigia teipavimo gydomąjį efektyvumą, bet netgi analizuojant mokslinius tyrimus reiktų būti atidiems ir įsigilinti į nagrinėjamą problemą, nes ne visi moksliniai tyrimai būna atlikti tinkamai.

Pavyzdžiui, vieno mokslinio tyrimo išvadose teigiama, jog kineziologinio teipavimo taikymas neturėjo jokio ženklaus teigiamo efekto kelio stabilumui asmenims po kelio sąnario kryžminių raiščių plyšimo. Žinant tikslias kineziologinio teipavimo taikymo galimybes kineziologinės juostos klijavimas tikrai neturės teigiamo efekto kelio stabilumui, nes juostos ne ta paskirtis. Šiuo atveju efektinga būtų taikyti sportinį teipavimą.

Ar netinkamai užklijavus kineziologinę juostą galima pakenkti?

Netinkamai užklijavus kineziologinę juostą tikrai nepakenksime. Bet kuriuo atveju užklijavimo vietoje suaktyvės kraujotaka ir limfotaka, tačiau norint gauti maksimalų teigiamą efektą reiktų kreiptis į kineziterapeutą, išmanantį kineziologinio teipavimo metodiką. Kai kuriais skausmo atvejais, tinkamai užklijavus kineziologinę juosta iš karto jaučiamas skausmo sumažėjimas ir komforto jausmo padidėjimas judesio metu.

Ar kineziologinės juostos sudėtyje yra medikamentų, mažinančių skausmą, ar tai alternatyvą pleistrams nuo skausmo?

Kineziologinės juostos sudėtyje nėra jokių medikamentų. Jos veikimas paremtas unikalia struktūra ir elastingumu, leidžiantiems minimaliai atkelti odą ir suteikti jai ir poodžio struktūroms kryptį.

Ar svarbi spalva, renkantis kineziologinę juostą?

Skirtingų spalvų ar raštų kineziologinės juostos turi identišką struktūrą, tačiau anot juostos kūrėjų skirtingos spalvos gali turėti skirtingą emocinį ir iš dalies gydomąjį poveikį. Pavyzdžiui teigiama, jog raudona spalva gerina kraujotaką,  didina budrumą ir žvalumą, mėlyna spalva turi slopinantį poveikį, o kūno spalva pati neutraliausia, taikoma jautriose kūno vietose. Tikėti tuo ar ne – tai kiekvieno specialisto asmeninis pasirinkimo reikalas, nes spalvų poveikis dar nėra patvirtintas moksliniais tyrimais.

Ar kineziologinė juosta gali sualergizuoti odą?

Nors beveik visi gamintojai teigia jog kineziologinė juosta pasižymi antialerginėmis savybėmis, tačiau praktiškai jas naudojant pasitaiko įvairių atvejų. 2019 metais Vilniaus kolegijos sveikatos priežiūros fakultete atlikto tyrimo “Kineziologinių juostų kokybės vertinimas” rezultatai rodo, jog daugiau nei 10 % visų tyrime dalyvavusių respondentų turėjo nežymias odos alergines reakcijas naudojant kineziologines juostas (tyrime dalyvavo 50 asmenų). Šiai dienai daugelis gamintojų siūlo specialias antialerginių teipų linijas, bet net ir naudojant šiuos teipus kartais pasitaiko odos alerginių reakcijų, ypač jei teipas klijuojamas toje pačioje kūno vietoje ilgą laiką. Kilijuojant kineziologines juostas visada būtina perspėti, jog pajutus didelį diskonforto jausmą ar niežulį, būtina jas nusiklijuoti.

Teipavimo metodai: ar skiriasi kineziologinis ir sportinis teipavimas?

Taip. Kineziologinis ir sportinis teipavimas yra visiškai skirtingi metodai. Sportiniam teipavimui naudojama poteipis ir neelastinis teipas. Sportinio teipavimo pagrindinis tikslas – sąnario, raumens fiksavimas (įmobilizavimas) traumų prevencijai ir skausmo mažinimui. Kineziologinis teipas yra elastinis. Kineziologinio teipavimo metu nei raumenys nei sąnariai nėra įmobilizuojami.

Tad norint paneigti visus mitus siūlome šiek tiek plačiau susipažinti su kineziologinėmis juostomis ir kineziologinio teipavimo metodu.

Teipavimo metodų ir kinezio juostos istorija

Kinezioteipavimo metodas ir kinezio juosta buvo sukurta Dr. Kenzo Kase Japonijoje 1973 metais. Daktaras Kenzo Kase ėmė ieškoti metodo, kuris paskatintų traumuotų audinių ir raumenų gijimą. Jis nustatė, kad standartiniai  metodai, tokie kaip sportinis teipavimas ar įmobilizavimas, padedantys raumenų ir sąnarių stabilizavimui, sumažina judesio amplitudę, neprilaiko fascijų, o kai kuriais atvejais slopina gijimo procesą traumuotuose audiniuose. Mokslininkas vykdė tyrimus ir kūrė juostą, kuri galėtų sumažinti raumenų ir sąnarių skausmą, nevaržant judesio amplitudės, tai pat turėtų teigiamos įtakos limfinei sistemai.

Po dviejų metų tyrimų teipuojant raumenis, testuojant juostos elastingumą, lipnumą, aplinkos poveikį juostai Dr. Kenzo Kase sukūrė kinezioteipavimo metodą ir kinezio juostą, kurią pristatė savo kolegoms. Nuo tada šis metodas pradėjo populiarėti visame pasaulyje. 1979 m. oficialiai patentuojamas kineziologinio teipavimo ir kineziologinės juostos vardas. 1988 m. visas pasaulis kineziologinę juostą išvydo Seulo olimpinėse žaidynėse, o vėliau ir Pekine (2008 m.) Nuo tada kineziologinio teipavimo metodas pradėjo populiarėti visame pasaulyje tarp sveikatos priežiūros  specialistų.

Kineziologinės juostos – jų sandara ir savybės

Kineziologinės juostos sandara: medvilnė ar sintetika su trupučiu likros, be latekso, be medikamentų, medicininės kokybės akrilo klijai (teipą klijai dengia bangelėmis, dėka to oda gali laisvai kvėpuoti, pasisavinti vandenį).

Kineziologinės juostos savybės: plotis gali svyruoti nuo 2,5 iki 7,5 cm ( standartas 5cm.), storis analogiškas epidermiui, elastinga (išsitempia iki 130-140%, tokia pati tampra būdinga odos audiniui), atspari vandeniui (galima praustis duše, ant kūno išsilaiko nuo 1 iki 5 dienų).

Kineziologinės juostos gali būti įvairių formų: „Y“, „I“, „X“, „Fan“, „Web“, „Donut“. Šias formas specialistas išsikerpa pats iš vientisos juostos arba naudoja jau paruoštus ruošinius, priklausomai nuo to, kuri kūno vieta bus teipuojama ir kokia teipavimo technika bus naudojama. Šiai dienai kineziologinių juostų gamintojai siūlo ir įvairias naujoves – kineziologines juostas su pakietinimais ar kineziologines juostas aplikacijas.

Kineziologinio teipavimo metodai, technikos

Yra keturios pagrindinės kineziologinio teipavimo technikos:

 1. Raumeninė. Šios technikos naudojimui labai svarbus geras žmogaus anatomijos žinojimas. Šios technikos metu ištempiamas teipuojamas raumuo. Kineziologinė juosta netempiama ir klijuojama pagal raumens eigą.
 2. Krypties technika (aproksimacijos/raiščių). Ši technika skirta suartinti audinius.
 3. Krypties (fascijų) technika. Šios technikos naudojimo metu audiniams (fascijoms) suteikiama kryptis.
 4. Limfinė technika. Technika naudojama limfotakos gerimimui.

Kineziologinio teipavimo poveikis organizmui, taikymo sritys

Tinkamai užklijavus kineziologinę juostą sumažinamas paviršinio odos sluoksnio tempimas, gaunamas pakėlimo efektas (10 mc), mažėja poodinis spaudimas į poodinius receptorius. Tai padeda lengviau kraujui ir limfai nutekėti iš pažeidimo vietos į artimiausius funkcionuojančius limfinius takus, limfmazgius, todėl mažėja patinimas, skausmas, gerėja gijimas.

Kineziologinis teipavimas gerina mikrocirkuliaciją, aktyvuoja limfinę sistemą, aktyvuoja vidinę nuskausminančią sistemą, gerina sąnarių funkciją, raumenų funkcionalumą, aktyvina odos-visceralinius refleksus, kurie daro įtaką vidaus organams, didina sensorinį suvokimą.

Norint įvertinti kinezioteipavimo įtaką raumenims (jegai, ištvermei, tonusui) buvo atlikta daug mokslinių tyrimų.  R. Csapo, L.M. Alegre 2015 metais atliktame tyrime teigiama, jog kineziologinis teipavimas nedidina raumenų jėgos sveikiems asmenims. Vertingų mokslinių straipsnių apie kineziologinės juostos įtaką raumenų ištvermei nerasta. Sporto medicinos mokslų daktaro Chang’o ir kolegų atlikta tyrimų meta-analizė teigia, jog kineziologiniai teipai gali sumažinti skausmą bei padidinti raumenų elastingumą esant kelio girnelės skausmo sindromui. O mokslų daktaras Lu ir kolegos įrodė, jog kineziologinė juosta yra efektyvi mažinant skausmą ir didinant kelio lenkimo amplitudę pacientams, sergantiems kelio osteoartritu.

Deja, nėra daug informacijos ir vertingų tyrimų apie tai, kaip kineziologinis teipavimas veikia raumenų patempimus, raiščių įplyšimus ar ūmaus uždegimo procesus, kuriais dažnai skundžiasi žmonės, atėję pas sveikatos priežiūros specialistus. Bischoff’o atliktas tyrimas teigia, jog esant kelio priekinio raiščio plyšimui kineziologinis teipas turi teigiamą poveikį galūnės erdvėje suvokimui bei gali pagerinti eiseną. Alghamdi studija pažymi, jog kineziologinis teipas gali būti efektyvus būdas pagerinti pusiausvyrą bei funkcines ypatybes esant lėtiniam čiurnos nestabilumui.

Tad padarius įvairių mokslinių tyrimų analizę galima teigti, jog kineziologinis teipavimas efektingai gali būti taikomas įvairių skausmų atvejais, esant raumenų disbalansui, tonuso padidėjimui, uždegimui ar plyšimui, norint pagerinti sąnarių paslankumą, sausgyslių ir raiščių stabilumą,  pusiausvyrą ir eiseną esant edemoms ar hematomoms, randų gydymui.

Taip pat kineziologinis teipavimas gali būti taikomas įvairių vidaus organų ligų ar būklių atvejais (vidurių užkietėjimas, dismenorėja, ir kt.). Tačiau kineziologinis teipavimas nėra tinkama priemonė norint stiprinti raumenų jėgą, ištvermę ar įmobilizuoti sąnarius.

Tobulėjant technologijoms, gamintojams siūlant naujas kineziologines juostas, sukuriant naujas kineziologinio teipavimo metodikas, plečiasi ir šio metodo panaudojimo galimybės. Šiai dienai kineziologinio teipavimo metodas taikomas medicinoje (kūdikiams, vaikams, suaugusiems), besilaukiančioms moterims, sporte, kosmetologijoje (kosmetologinis veido teipavimas) ir žirgams.

Teipavimo metodai

Išvados

Išanalizavus literatūros šaltinius ir anksčiau aptartus straipsnius galime pastebėti, jog kineziologinis teipas nėra vaistas nuo visų ligų, bei jo veikimas gali būti labai specifinis. Žinome, jog tam tikrai atvejais sumažinamas skausmas, suteikiamas stabilumas, sumažinamas raumenų tonusas bei padidinama judesių amplitudė. Tampri juosta naudojama labai plačiai, bet jos teigiamas efektas kai kuriais atvejais dar nėra pilnai pagrįstas. Tačiau negalima teigti, jog kineziologinis teipavimas turi tik placebo efektą.

Svarbu nepamiršti, jog kineziologinis teipas yra veiksmingesnis, kai tinkamai įvertinama problema, tinkamai parenkama kineziologinė juosta ir kineziologinio teipavimo technika, kai yra kartu naudojamas su kitais gydymo būdais, pvz.: su specifinių pratimų atlikimu. Čia puikiai tinka plačiai žinoma mintis, jog nėra tokio vaisto, kuris galėtų pakeisti judesį, bet judesys visada gali pakeisti vaistą.

Štai kineziterapeutė Santa Povilonytė Žilinskienė neretai ir sėkmingai naudoja minėtas juostas: „Savo kineziterapijos praktikoje kineziologinį teipavimą naudoju kaip papildomą gydymo priemonę prie ūmaus nugaros (kitaip vadinamo radikulito) ar sąnarių skausmo, po įvairių traumų. Tai tikrai labai puiki priemonė galūnių tinimo mažinimui po traumos ar prie onkologinių susirgimų, šiuo atveju taikant limfodrenažinį teipavimo metodą. Pasak pacientų, jiems kineziologinis teipavimas palengvina mobilumą ir sumažina skausmą, ypač kai problema yra dėl minkštųjų audinių įtampos ar atrofijos. Tai puiki pagalbinė priemonė kelio sąnario girnelės nestabilumo ir peties ankštumo sindromui gydyti. Dažnai girdžiu, jog užklijavus kinezioteipą, pacientai sako jaučiantys tarsi didesnį saugumą nugaroje ir stabilumą (sąnariuose). Nors teipas neturi jokių sudedamųjų cheminių elementų savo sudėtyje, kai kurie teigia jaučiantys ir šildantį efektą, gal tai ir galima priskirti „placebo efektui“, bet svarbiausia tai veikia!”.

Na, o tuos, kurie norėtų pagilinti savo žinias teipavimo technikose (trenerius, kineziterapeutus, masažuotojus ar sporto medicinos gydytojus), kviečiame apsilankyti kineziologinio teipavimo seminare, kurį veda pats šio straipsnio bendraautorių, kineziterapeutas ir dėstytojas Tomas Juraitis. Informaciją apie artimiausią seminarą rasite čia.

Linkėjimai!

Vytautė Melkūnaitė ir Tomas Juraitis @BreakingFit


Šaltiniai:

 • Bicici S, Karatas N, Baltaci G. Effect of athletic taping and kinesiotaping® on measurements of functional performance in basketball players with chronic inversion ankle sprains. Int J Sports Phys Ther 2012; 7:154–166.
 • (KTAI) KTAI. About Kinesio], 2013. Available at: https://kinesiotaping.com/about/. Accessed November, 3, 2015.
 • Luz Junior MA, Sousa MV, Neves LA, et al. Kinesio Taping® is not better than placebo in reducing pain and disability in patients with chronic non-specific low back pain: a randomized controlled trial. Braz J Phys Ther 2015; 19:482–490.
 • Parreira Pdo C, Costa Lda C, Hespanhol LC Jr, Lopes AD, Costa LO. Current evidence does not support the use of Kinesio taping in clinical practice: a systematic review. J Physiother. 2014;60(1):31–9.
 • Luz Júnior MA; Almeida MO; Santos RS; Effectiveness of Kinesio Taping in Patients With Chronic Nonspecific Low Back Pain A Systematic Review With Meta-analysisJanuary 1, 2019 – Volume 44 – Issue 1 – p 68-78.
 • Lyman, K.J., et al., Investigating the Effectiveness of Kinesio(R) Taping Space Correction Method in Healthy Adults on Patellofemoral Joint and Subcutaneous Space.Int J Sports Phys Ther, 2017. 12(2): p. 250-257.
 • Yam ML, Yang Z, Zee BC, Chong KC.Effects of Kinesio tape on lower limb muscle strength, hop test, and vertical jump performances: a meta-analysis. BMC Musculoskelet Disord. 2019 May 14;20(1):212.
 • Vercelli, S.S., Francesco;Foti, Calogero;Colletto, Lorenzo;Virton, Domenico;Ronconi, Gianpaolo;Ferniero, Giorgio, Immediate Effects of Kinesiotaping on Quadriceps Muscle Strength: A Single-Blind, Placebo-Controlled Crossover Trial.Clinical Journal of Sport Medicine, 2012. 22(4): p. 319-326.
 • Cai, C., et al., Facilitatory and inhibitory effects of Kinesio tape: Fact or fad?J Sci Med Sport, 2016. 19(2): p. 109-12.
 • Chang WD, Chen FC, Lee CL, Lin HY, Lai PT. Effects of Kinesio taping versus McConnell taping for patellofemoral pain syndrome: a systematic review and meta-analysis. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:471208.
 • Lu Z, Li X, Chen R, Guo C. Kinesio taping improves pain and function in patients with knee osteoarthritis: a meta-analysis of randomized controlled trials. Int J Surg. 2018;59:27–35.
 • Kaze K, Wallis J, Kaze T. Clinical therapeutic applications of the kinesio taping method. Tokyo: Japan, 2003.
 • Bischoff, L., Babisch, C., Babisch, J. et al Effects on proprioception by Kinesio taping of the knee after anterior cruciate ligament rupture Eur J Orthop Surg Traumatol (2018) 28: 1157.
 • Alghamdi A, Shawki M. The effect of kinesio taping on balance control and functional performance in athletes with chronic ankle instability. MOJ Orthop Rheumatol. 2018;10(2):114–120.
 • R. Csapo, L.M. Alegre „Effects of Kinesio taping on skeletal muscle strength—A meta-analysis of current evidence“, Journal of Science and Medicine in Sport July 2015.
 • F. Tamburella, G. Scivoletto, M. Molonari. „Somatosensory inputs by application of KinesioTaping: effects on spasticity, balance, and gait in chronic spinal cord injury“. Front Hum Neurosci, 2014.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą