Šalto vandens nauda sportuojant ir atvirkščiai

Jau kurį laiką populiaria tema tarp sportuojančių asmenų tapo ne kas kita, o šalto vandens nauda sportuojant. Na, jei kada žiūrėjote dokumentinį filmą apie vienos ar kitos sporto šakos profesionalų sportininką, tai turbūt esate matę tokį vaizdą: po sunkios treniruotės ar varžybų, atletas drąsiai žengia į šalto vandens pripildytą vonią.

Tuo tarpu šalia esantis komandos narys į šį vandenį supila dar ir nemažą kiekį ledo. Tokios vonios, pasak atletų, padeda jiems atsigauti. Tačiau ar tikrai? Ar ir mes po treniruotės turėtumėme atvėsinti savo kūną šalto vandens kupinose voniose ar mažų mažiausiai – šaltuose dušuose? Apie tai šiandien ir pakalbėsime. Trumpai ir aiškiai.

Šalto vandens nauda sportuojant

1) Sportininkų naudojamose šalto vandens voniose vandens temperatūra siekia vos 5-15 laipsnių temperatūrą.

Gulėjimo tokiame šaltame vandenyje tikslas – sumažinti per treniruotę ar varžybas patirtus raumens pažeidimus ir jų sukeltus uždegiminius procesus. Manoma, kad tai gali pagerinti atleto rezultatus.

Šalto vandens nauda sportuojant

2) Šiuometiniai moksliniai tyrimai įrodo, kad kalbant apie šalto vandens vonių teigiamą įtaką atsigavimui po fizinio krūvio, vieno atsakymo nėra.

Šalto vandens vonios gali padėti pagerinti jūsų savijautą po sunkios treniruotės ar varžybų (jausitės mažiau pavargę, kankins mažesnis raumenų skausmas), tačiau tuo pačiu atitolinti tikrąjį atsigavimą, vykstantį raumenyse (pažeisto raumens gijimą, išeikvotų maistinių medžiagų grįžimą į raumenines ląsteles).

Taigi jei paklaustumėte manęs, ar šalto vandens vonios padės jums greičiau atsigauti, visų pirma paklausčiau, ką turite omenyje: ar rytoj jūsų laukia antra varžybų diena ir turite jaustis kaip įmanoma geriau? Jei taip, tada sakyčiau, kad taip, šalto vandens vonia galėtų būti geras pasirinkimas. Bet jei į šaltą vandenį pasinerti norite kiekvieną dieną – siūlyčiau neatitolinti tikrojo kūno atsigavimo, todėl šalto vandens procedūras reiktų praleisti.

3) Naujausiais duomenimis, nuolat taikomos šalto vandens vonios sulėtina organizmo prisitaikymą prie fizinio krūvio ir taip sumažina raumens didėjimą, stiprėjimą ir kitų fiziologinių savybių vystymąsi sportuojant.

Tikiuosi šis trumpas, bet aiškus straipsnis padėjo jums susidaryti aiškesnę, mokslu grįstą nuomonę apie šalto vandens vonių taikymo privalumus ir trūkumus sportiniams rezultatams.

Iki!

Monika @BreakingFit


Šaltiniai:

  • James R. Broatch et. Al. The Influence of Post-Exercise Cold-Water Immersion on Adaptive Responses to Exercise: A Review of the Literature; Sports medicine, 2018.
  • Vandré C Figueiredo et al. Impact of Resistance Exercise on Ribosome Biogenesis Is Acutely Regulated by Post-Exercise Recovery Strategies; Physiol Rep. 2016.
  • Higgins TR et al. Effects of Cold Water Immersion and Contrast Water Therapy for Recovery From Team Sport: A Systematic Review and Meta-analysis.; J Strength Cond Res. 2017.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą