Sunkumai mokinantis naują dalyką sietini su prastu miegu

Sunkumai mokinantis

Ar žinojote, kad sunkumai mokinantis naujų dalykų yra glaudžiai susiję su miego kokybe? Įsivaizduokite: štai jūs salėje, mokotės kaip taisyklingai atlikti vieną ar kitą pratimą. Jau 100-ąjį kartą treneris jums sako tą pačią pastabą. Ir tą daro jau 100-ąją treniruotę iš eilės. Tačiau, iki šiol jums vis dar nepavyksta ištaisyti akivaizdžių klaidų. O gal nusprendėte mokytis groti gitara, tačiau po metų kasdieninių pastangų jūsų pirštai stygas spaudžia vis dar taip pat nerangiai. Turbūt manote, kad esate beviltiški ir nesugebantys išmokti. Galime tik paguosti, jog mokslas sako visai ką kitą.

Sunkumai mokinantis ir miegas

Kalbant apie naujų judesių mokymąsi, dažniausiai vadovaujamasi auksine taisykle, teigiančia, kad kuo dažniau kartosi judesį (kuo daugiau kartų atliksi pratimą ar kuo daugiau kartų grosi gitara), tuo greičiau pagerinsi savo įgūdžius. Tačiau, tai nėra vienintelė tiesa. Pastarieji moksliniai tyrimai įrodo, kad judesių mokymasis vyksta ne tik judesio kartojimo metu, bet ir pasyviai, poilsio metu. Tuo pačiu poilsio metu naujai įgyti įgūdžiai transformuojami į ilgalaikius įgūdžius (kitaip tariant, verčiami tokiais, kuriuos jūsų kūnas prisimins ir sugebės atlikti automatiškai, net ir tada, jei kurį laiką judesio neatlikinėsite). Tad, svarstydami, kodėl taip sunkiai įsisavinate vieną ar kitą įgūdį, visada pirmiausia įvertinkite savo miego kiekybę ir kokybę. Kodėl? Pateikiame kelis trumpus mokslu grįstus faktus apie miego svarbą mokantis naujo įgūdžio:

Sunkumai mokinantis be miego
  • Per trumpas miegas – tiesiogiai susijęs su prastesniu judesių išmokimu/įsisavinimu.
  • Jei po mokymosi yra miegama trumpesnį laiką, negalima miego privalumų susigrąžinti „atsimiegant“ sekančią naktį. Kitaip tariant, jei šiandien mokėtės, tai šiandien turite ir išsimiegoti. Kitu atveju tikėtina, kad beveik visa mokymosi nauda nueis veltui.
  • Tiriant sveikus suaugusius, prastesnė miego kokybė (daugiau pabudimų nakties metu, ilgesnis laiko tarpas reikalingas užmigimui) buvo tiesiogiai susijusi su prastesniais judesių mokymosi rezultatais.


Tikiuosi šis trumpas straipsnis privers jus susimąstyti. Gal tikrai galite gana greitai išmokti naujo įgūdžio, tiesiog tam reikėtų anksčiau nueiti miegoti?

Iki!
Monika @BreakingFit


Šaltiniai:

  • Blischke, D. Erlacher (2007). How Sleep Enchances Motor Learning – a Review. Journal of human kinetics.
  • R. King et. al.(2016). Sleep Quality Influences Subsequent Motor Skill Acquisition. Behavioral Neuroscience.
  • A. Tucker et. al.(2017), The Relative Impact of Sleep and Circadian Drive on Motor Skill Acquisition and Memory Consolidation. Sleep.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą