Vaikiška kuprinė – kaip išrinkti teisingai

Vaikiška kuprinė

Vaikiška kuprinė – turbūt pirmas mokyklinio amžiaus vaiko atributas. Ir galima teigti, kad ir vienas svarbiausių, siekiant užtikrinti vaiko sveikatą. Tad, šiandien trumpai aptarsime, į ką svarbu atkreipti dėmesį.

Visų pirma, norime pabrėžti, kad vaikas nėra maža suaugusiojo kopija. Mokyklinio amžiaus vaikų organizmas sparčiai auga, bręsta, vystosi. O turbūt svarbiausia atkreipti dėmesį į tai, kad vystosi vaiko stuburas ir kitos skeleto bei raumenų struktūros. Nuo to, kiek tinkamai ar netinkamai išsivystys šios struktūros, priklausys tokie dalykai kaip tai, ar vaikas dar paauglystėje ar ankstyvoje jaunystėje pradės jausti nugaros, rankų, kojų skausmus. Todėl šiuo gyvenimo periodu yra itin svarbu užtikrinti, kad vaiko stuburas, sąnariai ir visą tai palaikantis raumenynas vystytųsi tinkamai.

Patikimų sveikatingumo srities specialistų paslaugos už ypatingą kainą

Netaisyklinga arba ydinga kūno laikysena vadiname asimetrišką ar kaip kitaip neanatomiškai pakitusią kūno padėtį. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis 2005 m. nenormalią laikyseną turėjo 15947 vaikų, tuo tarpu 2011 m. – 18050, t.y. 2103 daugiau. Taip pat pastebėtina, kad nenormali laikysena pasireiškia vis jaunesniame amžiuje.

Vaikiška kuprinė - kaip išrinkti teisingai

Vaikiška kuprinė

Nors netaisyklingos laikysenos priežastys yra labai įvairios, kalbant apie galimą mokyklinių reikmenų neigiamą įtaką vaiko laikysenai svarbu paminėti mokyklines kuprines. Tad, į ką svarbu atkreipti dėmesį?

  1. Visada rinkimės kuprinę su dviem petnešėlėmis. Portfeliukai, per vieną petį fiksuojamos kuprinės ir kiti gražiai atrodantys dalykai tik suteiks netolygią apkrovą stuburui. Ir lems stuburo iškrypimą.
  2. Rinkitės ne bet kokias kuprines, o kuprines su specialiomis ortopedinėmis nugarėlėmis.
  3. Be kuprinės kokybės, vaikų laikyseną itin žalojantis veiksnys ir nemaža visuomenės sveikatos problema yra kuprinių svoris. Jis neturėtų sudaryti daugiau nei 10 – 15% kuprinę nešančio mokinio masės. Visgi, pasaulio šalių, o taip pat ir Lietuvos praktika rodo, kad dažnai kuprinės būna daug sunkesnės. Taip atsitinka dėl mokyklinių priemonių, reikalingų kasdieninėje mokinio veikloje, gausos. Juk kuprinėje dažnai talpinami ne tik vadovėliai, sąsiuviniai ar pratybos, bet taip pat ir sportinė apranga, piešimo priemonių rinkinys, užkandžių dėžutė, kitos asmeninės priemonės.
    Stenkitės vaiko kuprinės neperkrauti perteklinėmis priemonėmis. Kiek įmanoma daugiau jų laikykime mokykloje. Sakote, kad nieko nepadarysi, nes daugiausia svorio sudaro būtent knygos? Na, iš dalies esate teisūs. Bet siekiant kaip įmanoma sumažinti ar bent apriboti per sunkių kuprinių keliamą žalą besivystančiai vaiko skeleto ir raumenų sistemai, Lietuvos higienos normoje HN 22:2017 “ BENDROJO UGDYMO DALYKŲ VADOVĖLIAI. SVEIKATOS SAUGOS REIKALAVIMAI” yra apribojamas mokyklinės knygos svoris. Toks normavimas leidžia bent minimaliai apriboti kuprinės svorį ir tuo pat metu – jo keliamą neigiamą įtaką mokinio sveikatai. Tad, iš savo pusės daugiausiai (o gal net ir pakankamai daug) ką galime padaryti, tai neperkrauti jo kuprinės pertekliniais daiktais.

Tikiuosi šis trumpas straipsnis padės atkreipti dėmesį į pagrindinius žingsnius ruošiant savo vaiką sveikai naujųjų mokslo metų pradžiai.

Monika @BreakingFit


Šaltiniai:

  • H. Frumkin ir kt. “Safe and Healthy School Environments”.
BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą