Žvynelinė ir psichosocialinės problemos

Žvynelinė – tai liga, kuria serga bent vienas asmuo kiekvieno iš mūsų aplinkoje. Spalio 29-oji minima kaip pasaulinė žvynelinės (dar kitaip vadinamos psoriaze) diena. Sergančiųjų žmonių oda, ar tiksliau odos lopai atrodo paraudę (tarsi žaizdoti) ir padengti žvynais. Neretai sutikę tokį žmogų galime išsigąsti: „Gal jis serga kokia nepagydoma ir užkrečiama liga? Geriau prie jo nesiartinsiu.“

Tokiais savo veiksmais norom ar nenorom pasmerkiame šį žmogų socialinei izoliacijai, sukeliame jam papildomą psichologinę naštą. Tačiau, to daryti tikrai nereikėtų. Liga nėra užkrečiama, o ja sergantis žmogus tikrai to pats nepasirinko ir sau ligos nesukėlė. Asmeninė higiena čia irgi nežaidžia svarbaus vaidmens. Tai gi, kas yra ta žvynelinė, su kuo ji „valgoma“ ir kaip jaučiasi žvyneline sergantis asmuo? Apie tai trumpai ir pakalbėsime.

Žvynelinė: pagrindai

Žvynelinė (psoriazė) – lėtinė sisteminė neužkrečiama uždegiminė odos liga. Ligos metu pažeidžiama viso kūno oda, plaukuotoji galvos dalis ir/ar nagai. Trečdalis pacientų turi ir sąnarių pažeidimų. Liga paveikia apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai ja suserga 20-40 m. amžiaus asmenys, nepriklausomai nuo lyties (liga vienodai dažnai paveikia ir vyrus ir moteris). Kodėl susergama žvyneline? Vieno atsakymo į šį klausimą nėra.

Ligos atsiradimą gali nulemti genetiniai, aplinkos ir imuniniai veiksniai. Liga sergantiems asmenims sutrinka odos viršutinio sluoksnio (epidermio) ląstelių diferenciacija. Normaliu atveju epidermis atsinaujina per 28 dienas, o žvynelinės kamuojamiems pacientams šis ciklas sutrumpėja iki 5-6 dienų. Dėl šios priežasties ant odos atsiranda plokštelės, padengtos žvynais. Taigi liga yra visiškai neužkrečiama.

Yra išskiriami 2 žvynelinės tipai:

  1. Pirmajam būdinga sunkesnė eiga, šeiminis paveldėjimas ir ligos pradžia iki 40 m.
  2. Antrasis tipas – santykinai lengvesnė žvynelinės forma, kuria serga vyresni nei 40 m. asmenys. Genetinis paveldimumas šiam ligos tipui įtakos neturi.

Kartais galite nustebti. Lyg vieną dieną žmogaus žvynelinė atrodo beveik nepastebima, tuo tarpu kitą – aiškiai matomi pažeisti odos plotai. Kodėl? Na, ligai būdingi paūmėjimo ir palengvėjimo periodai. Žvynelinės paūmėjimams įtakos turi įvairūs aplinkos ir gyvensenos veiksniai, tarp kurių – šaltas ir sausas oras, patiriamas stresas, kai kurie vaistai, infekcijos, odos traumavimas, alkoholio vartojimas bei rūkymas.

Su kokiomis psichosocialinėmis problemomis susiduria žvynelinės pacientai?

Žvynelinė

Žvilgsniai, nukreipti į bėrimus, skatina sergančiuosius žvyneline visais įmanomais būdais dengti drabužiais kuo daugiau kūno, net ir vasarą. Baseinai, sporto klubai, kirpyklos – vietos, kurios žvynelinės pacientams kelia stresą, todėl dažnai tose vietose net ir nesilankoma. Taip pat atsiranda sunkumų susirandant partnerį, nes aplinkiniai žmonės, nežinodami ligos kilmės, baiminasi fizinio kontakto, prisilietimų. Neretai nerimas bei depresija gali pasunkinti ligos simptomus – sukuriamas užburtas ratas.

Jei įtari, kad tavo oda yra pažeista žvyneline – suprask, kad su šia problema tikrai nesi vienas. Žvynelinės pacientai buriasi į bendruomenes, organizuoja stovyklas. Taip pat, internetinėje erdvėje gausu grupių ir forumų, kuriuose tikrai galima rasti informacijos apie kitų žmonių patirtis, įspūdžius po gydymo ir pasidalinti savo išgyvenimais.

Žvynelinė yra gydoma vietinio ir sisteminio poveikio vaistais, fototerapijos procedūromis, biologine terapija. Gydymo tikslas – ilgalaikė ligos remisija, ligos progresavimo stabdymas. Žvynelinė gali būti puikiai kontroliuojama liga. Svarbu tinkamai paskirtas gydymas bei paciento bendradarbiavimas su gydytoju.

Kaip padėti žvyneline sergančiam asmeniui?

Jei nesergate žvyneline, tačiau sutinkate tokį žmogų savo aplinkoje – nevenkite jo, susilaikykite nuo neigiamų ar pašaipių komentarų. Liga tikrai nėra užkrečiama, o sergantis asmuo tikrai ir pats pakankamai pergyvena dėl savo odos būklės. Paskatinkite šį žmogų nesijaudinti dėl to, kaip atrodo jo oda, ir priimti savo ligą kaip tokią, su kuria tereikia išmokti susidraugauti. Taip ne tik leisite sergančiajam pasijusti geriau, bet ir sumažinsite jam kylantį stresą, kuris savo ruožtu gal net ir padės nutraukti užsisukusį „stresas – odos būklės pablogėjimas“ ratą.

Kodėl svarbu kalbėti apie žvynelinę?

Kaip jau minėjome, spalio 29 d. minima pasaulinė psoriazės diena. Šia proga siekiama atkreipti dėmesį į pacientus, sergančius psoriaze bei psoriatiniu artritu. Svarbu auginti žmonių sąmoningumą apie šią ligą, skleisti informaciją, paneigti ligą supančius mitus bei atsakyti į rūpimus klausimus.

Linkėjimai!

Gydytoja dermatovenerologė Erinė Simanavičienė @BreakingFit


Naudingos nuorodos pacientams ir visiems, besidomintiems šia liga:

BreakingFit Naujienlaiškis

Užsiprenumeruok ir gauk mūsų naujienas su rekomendacijomis, padėsiančiomis kurti sąmoningą gyvenimo būdą:

Invalid email address
Jokio šlamšto ir reklamos - tik tikslinga, koncentruota informacija.

Parašykite komentarą